Bevans Named All-Stater

chandler bevan dunk

Clark County Sophomore Chandler Bevans has been named to the MBCA Class 3 All-State team. Canton’s Logan Brown and Palmyras Trae Meny are the only other northeast Missouri players named with the honor. The complete list is shown below.

Class 1
Name School Class Coach
Daniel Hailey Stanberry Senior Nick Groomer
Dallas Meinders Walnut Grove Senior Darin Meinders
Logan O’Dell Braymer Senior Brad Cox
Jordan Leonard Winston Senior Eric Lewis
Craig Lewis Winston Junior Eric Lewis
Matt Hicks Mack’s Creek Senior Matt McCarthy
Jake Neal Otterville Junior Jay Allen
Bryant Hubbard Glasgow Senior Mick Cropp
Keaton Tillack School of the Ozarks Senior Jerry Martin
Kason Lawrence Gideon Senior Keenan Buchanan
Kaleb Munice Weableau Senior Matt Johnson
Logan Thomajin Walnut Grove Sophomore Darin Meinders
Alex McQuinn Stanberry Senior Nick Groomer
Allen Earnheart Gideon Senior Keenan Buchanan
Dawson Mayo Advance Junior Bubba Wheatley
Aaron Norush Leeton Senior Rick Mills
Cole Nichols Bell City Junior C. J. Hadley
Ryan Layman Hardin-­‐Central Junior Kenny Layman
Kennedy Davis Glasgow Junior Mick Cropp
Colin Roberts Novinger Senior Brad Roberts

Coach of the Year: Nick Groomer, Stanberry Player of the Year: Daniel Hailey, Stanberry

Class 2
Name School Class Coach
Ryan Ward Hartville Senior Brett Reed
Dexter Frisbie Iberia Senior Steve Scholfield
Jeffrey Porter Scott County Central Senior Matt Cline
Deric Jones Hartville Senior Brett Reed
Noah Vandiver Bloomfield Senior Jason Karnes
Tristan Green Wellington-­‐ Napoleon Senior Todd Shannon
Ayden Henry Thayer Senior Matt Pitts
Brayden Kemper Mid-­‐Buchanan Senior Bryce Kemper
Riley Halley Iberia Senior Steve Scholfield
Bryant Courter Rich Hill Senior Ryan Rapp
Wesley Sharp Ellington Junior Jeremy Peterson
Garrett Francis Salisbury Junior Kenny Wyatt
Isaac Weider Vienna Sophomore Mike Beeman
Dylan Mountain Skyline Senior Ryan Yates
Wyatt Summers Bakersfield Senior Jonathan Winslow
Matt Edwards Westran Senior Scott Humphrey
Andrew Roberts North Platte Senior Tim Sutton
Logan Brown Canton Senior Andy Anderson
Caleb Steele Alton Junior Blake Reese
Tanner Barnes Cabool Senior Brad Shockley

Coach of the Year: Brett Reed, Hartville Player of the Year: Ryan Ward, Hartville

Class 3
Name School Class Coach
Jeriah Horne Barstow Senior Billy Thomas
Jacob Gilyard Barstow Junior Billy Thomas
Michael Porter, Jr. Tolton Catholic Junior Jeremy Osborne
Torrance Watson Whitfield Sophomore Mike Potsou
D. J. McNew Mountain Grove Senior Duane Hiler
Jontay Porter Tolton Catholic SophomoreJ eremy Osborne
Trevor Ison Malden Senior Andrew Halford
Alvin Thompson Cardinal Ritter Senior Randy Reed
Tyree White North Tech Senior Nathaniel Griffin
Chandler Bevans Clark County Sophomore Adam Rung
Nolan Huot Fatima Senior Ryan Robertson
Kyle Cavanaugh Fair Grove Senior Tim Brown
Zach Burch Butler Senior Kevin Hill
Desmond McDaniel O’Hara KC Senior Mark Scanlon
Tanner Smith Lawson Senior Brad Smith
Bryce Berry Whitfield Senior Mike Potsou
Ryan Briscoe Duchesne Senior Wade Bouslog
Trae Meny Palmyra Sophomore Brian Meny
Andrew Huckaby Conway Senior Jeff Cope
Kyle Moore Senath-­‐Hornersville Senior Lucas Nutt

Coach of the Year: Jeremy Osborne, Tolton Catholic Player of the Year: Michael Porter, Jr., Tolton Catholic

Class 4
Name School Class Coach
Brandon Emmert Bolivar Junior Robby Hoegh
Aaron Cook Westminster Senior Doug Coleman
Caleb Bennett St. Joseph Lafayette Junior Chris Neff
Kobe Wands Rolla Senior Mark Miller
Fred Thatch Sikeston Sophomore Gregg Holifield
Kamau Kinder Festus Senior Anthony Kinder
Wyatt Yess Parkway West Junior John Wright
Levi Stockard Vashon Junior Tony Irons
Daniel Farris Vashon Junior Tony Irons
Zeke Moore Riverview Gardens Senior Gerrod Moore
Sam Husting Helias Senior Josh Buffington
Hassaan Decarolis St. Charles West Senior Pat Steinhoff
Monty Johal Springfield Glendale Sophomore Brian McTague
Isaac Smith Lincoln Prep Senior Sean Person
Will Rucker Moberly Senior Mark Anderson
Cameron Van Leer Pacific Sophomore John Van Leer
Al Young Cape Girardeau Central Senior Drew Church
Darius Rice Jennings Senior Travis Wallace
Jabril Cox Raytown South Senior Aaron Ihm
Tyrese Davis Grandview Junior Reggie Morris

Coach of the Year: Tony Irons, Vashon Player of the Year: Fred Thatch, Sikeston

Class 5
Name School Class Coach
Jayson Tatum Chaminade Senior Frank Bennett
Brandon McKissic SLUH Junior Erwin Claggett
Xavier Sneed Hazelwood Central Senior Josh Martin
Tyler Cook Chaminade Senior Frank Bennett
Chase Allen Nixa Senior Jay Osborne
Ryan Welty Park Hill South Senior Dan Parra
Courtney Ramey Webster Groves Sophomore Jay Blossom
Jared Ridder Springfield Kickapoo Junior Dick Rippee
K. J. Robinson Blue Springs South Senior Jimmy Cain
Blake Spellman Lee’s Summit Senior Blake Little
Michael Hughes Liberty North Senior Chris McCabe
Jordan Barnes CBC Senior Justin Tatum
Mikey Lewis Chaminade Senior Frank Bennett
Joe Johnson Waynesville Senior Chris Pilz
Isaac Johnson Springfield Kickapoo Senior Dick Rippee
Dominique Dobbs Hazelwood Central Senior Josh Martin
Christian Willis CBC Senior Justin Tatum
Cameron Davis Springfield Kickapoo Senior Dick Rippee
Dante Scroggins Sedalia Smith-­‐Cotton Senior Brennan Scanlon
Elijah Childs Lee’s Summit West Junior Michael Schieber

Coach of the Year: Dick Rippee, Springfield Kickapoo Player of the Year: Jayson Tatum, Chaminade