Indian Boys Win Border Battle
PROTECTED CONTENT
If you’re a current subscriber, log in below. If you would like to subscribe, please click the subscribe tab above.
Username and Password Help
Please enter your email and we will send your username and password to you.
The Clark County Indians rolled up 148 points in 19 events at the Davis County Border Battle on Thursday, March 23. The Lady Indians placed third, with 115 points.
Girls Results
100M
4th-Abby Plenge 13.35
10th-Ava McKay 14.95
11th Isabella Irvin 15.36
17th Sofia Veloso 15.97
100M Hurdles
4th-Ericka McDowell 21.51
6th-Brinley Hollender 24.51
200M
2nd-Abby Plenge, 28.23
10th-Kaylie Yates, 31.20
400M
1st-Abby Plenge, 1:03:48
3rd-Kaylie Yates, 1:08:54
400M Hurdles
6th-Lundyn Neeves 1:34.57
7th-Brinley Hollender 1:41.58
800M
5th-Tianna Little, 2:59.47
7th-Mia Johnson, 3:01.82
8th-Makenna Hodges, 3:02.69
1500M
6th-Trinity Little, 6:07.33
11th-Mia Johnson, 6:51.44
3000M
5th-Trinity Little, 13:04.20
8th-Mia Johnson, 14:43.03
Discus
3rd-Ally Fox, 94-09
7th-Olivia Miller, 78-09
9th-DeeDee Church, 67-06.5
19th-Bree Church, 35-04
Long Jump
9th-Kaylie Yates, 12-07
10th-Maci Cochenour, 12-01.5
Shot Put
5th-Ally Fox, 32-09
6th-Olivia Miller, 32-00
15th-DeeDee Church, 26-02
16th-Bree Church-26-01
Girls 800 Sprint Medley
7th-Fox, D Church, Hayden West, Cochenour
4×100
5th, Ava McKay, Olivia Lovell, Lundyn Neeves, Sofia Veloso, 1:00.71
4×200
4th-Olivia Lovell, Isabella Irvin, Maci Cochenour, Sofia Veloso 2:12.25
4×100 Shuttle Hurdle
2nd-Dee Dee Church, Brinley Hollender, Lundyn Neeves, Ericka McDowell, 1:30.01
4×400
3rd-Abby Plenge, T. Little, Maggie Weaver, Kaylie Yates, 4:44.01
4×800
3rd-Makenna Hodges, Irelyn Plenge, Maggie Weaver, T. Little 12:45.63
Distance Medley
4th-Isabella Irvin, Hayden Wester, Ava McKay, Irelyn Plenge 5:39.6
Boys Results
100M
2nd-Kaden Hamner, 11.40
4th-Jonny Shinn, 12.05
10th-Joshua Davidson, 12.52
11th-Brennan Fuller, 12.70
17th-Wyatt Randall, 13.35
18th-Chris Randle
Boys 110 Hurdle
2nd-Jerrett Burgess, 19.68
6th-Brayen James, 21.40
200M
1st-Kaden Hamner, 22.95
3rd-Jonny Shinn, 24.35
7th-Wyatt Randall, 27.38
8th-Chris Randle, 27.85
400M
1st-Kaden Hamner, 52.79
3rd-Callen Wheeler, 55.86
400M Hurdles
6th-Isaiah Hardin, 1:08.40
7th-Jerret Burgess, 1:08.57
800M
4th-Austin Day, 2:17.21
9th-Isaac Wardlow, 2:25.48
15th-Harrison Parker, 2:33.98
16th-Quintin Roach, 2:36.71
18th-Axell King, 2:55.58
19th-Brayden Thompson, 2:56.16
1600M
1st-Mason McDaniel, 5:13.00
2nd-Kindric Hurt, 5:16.20
3200M
3rd-Kindric Hurt, 10:52.10
4th-Mason McDaniel, 10:52.43
Discus
2nd-Clint Chamley, 128-07
4th-Luke Plenge, 111-11
11th-Avery Biggerstaff, 93-06
19th-Camden Morss, 78.03
High Jump
3rd-Isaiah Hardin, 5-00
7th-Harrison Parker, 4-10
Long Jump
5th-Boden Kleine, 17- 01.50
10th-Isaac Wardlow, 15-10.5
12th-Brayen James, 15-05-.5
14th-Avery Dent, 11- 03.5
Shot Put
9th-Luke Plenge, 37- 01.00
11th-Clint Chamley, 35.05
15th-Landen Farmer, 33.08.00
24th-Dylan Butler, 28- 09.00
800 Sprint Medley
4th-Brennan Fuller, Garret Billings, Joshua Davidson, Harrison Parker, 1:52.72
4×100
2nd-Jonny Shinn, Joshua Davidson, Callan Wheeler, Kaden Hamner
4×200
3rd-Boden Kleine, Konner Westercamp, Joshua Davidson, Callan Wheeler, 1:42.15
4×110 Shuttle Hurdle
5th-Jerret Burgess, B. James, Isaiah Hardin, Konner Westercamp, 1:21.57
4×400
4th-Jonny Shinn, Konner Westercamp, Austin Day, Callan Wheeler, 3:51.07
4×800
3rd-Isaac Wardlow Gavin Schuetz, Axell King, Austin Day, 10:04.60
3rd-Distance Medley, Boden Kleine, Kevin Rodgers, Gavin Schuetz, Kendric Hurt, 4:17.67