Indians Dominate CCC Selections

 

CLARENCE CANNON CONFERENCE

2012 Football Selections

(* Unanimous Selection)

 

 


Quarterback:
1st Austin Egley – Clark County – SR*

2nd Zach Etzler – Centralia – JR

Running Back:
1st Chris Sparks – Highland – SR
1st Tyler Steinkamp – Mark Twain – SR

1st Trace Windsor – South Shelby – SO
2nd Ramzie Cooper – Brookfield – SR
2nd Cullen Ralphs – Centralia – JR

2nd Dilan Parrish – Palmyra – SR

HM Jacob Trump – Clark County – SO

Receiver:
1st Dixon Dollens – Centralia – SR*

1st Jayvin Ray – Clark County – JR
2nd Chandler Blackwell – Centralia – JR
2nd Kyle Fulton – Monroe City – JR
HM Aaron Six – Clark County – SR

HM Logan Epperson – Mark Twain – SR

HM Caleb Kizer – Palmyra – JR

Tight End:
1st Wes Mefford – South Shelby – SR
2nd Bobby Gruenloh – Palmyra – SR

HM Chandler Kovar – Centralia – JR

HM Lincoln Jones – Clark County – SR

All-Purpose:
1st J.J. Abongo – Brookfield – JR
2nd Tyrone Walker – Macon – SR

HM Logan Prewitt – Clark County – SR
HM Alex Blackford – South Shelby – SR

 

Offensive Lineman:
1st A.J. Jerichow – Centralia – SR*

1st Brandon Bourgeois – Clark County – SR
1st Kyle Kovar – Clark County – SR
1st Chad Arnold – Mark Twain – SR

1st Hadley Roberts – South Shelby – SO
2nd Trent Hoover – Brookfield – SR
2nd Zach Blakemore – Centralia – SR

2nd Luke Ross – Clark County – SR
2nd Will Funkenbuschl – Palmyra – SR
2nd Riley Schmitz – South Shelby – SR

HM Andre Reynolds – Macon – SR

HM Brendan Williams – Monroe City – SR

Punter:
1st Kyle Fulton – Monroe City – JR
2nd Lincoln Jones – Clark County – SR

HM Brock Butler – Palmyra – JR

HM Trace Windsor – South Shelby – SO

Kicker:
1st Kyle Fulton – Monroe City – JR*
2nd Chandler Kovar – Centralia – JR

Return Specialist:
1st Logan Prewitt – Clark County – SR

2nd Nate Van Boening – Centralia – JR

2nd Derick Smith – Highland – SR

Defensive Lineman:
1st Blair Thall – Centralia – SR
1st Kyle Kovar – Clark County – SR*
1st Bobby Gruenloh – Palmyra – SR
2nd Brent Sparks – Brookfield – SR
2nd Luke Ross – Clark County – SR
2nd Riley Schmitz – South Shelby – SR

HM Jacob Hockman – Centralia – SR

HM Cody Lolli – Macon – SR

HM Will Funkenbusch – Palmyra – SR

Inside Linebacker:
1st Austin Kinkead – Centralia – SR
1st Lincoln Jones – Clark County – SR

1st Chris Sparks – Highland – SR
2nd Ramzie Cooper – Brookfield – SR
2nd Kacey Simmons – Mark Twain – SR

2nd Blake Grice – Monroe City – SR

HM Austin Rule – Louisiana – JR

HM Ben Althoff – Palmyra – JR

HM Andrew Teel – South Shelby – SR

Outside Linebacker/Defensive End:
1st Jesse Arnold – Centralia – SR
1st Bryson Bertelli – Clark County – SR

1st Kendall Kothe – Macon – SR
2nd Tyler Spurling – Centralia – JR
2nd  Rye Hunziker – Clark County – JR

2nd Tyler Hetheriton – Monroe City – SR

2nd Hadley Roberts – South Shelby – SO

HM Nick Nesbitt – Mark Twain – SR

Defensive Back:
1st Gannon Peavler – Centralia – JR
1st Jayvin Ray – Clark County – JR*
1st Tel Dye – Macon – SR

1st Alex Blackford – South Shelby – SR
2nd J.J. Abongo – Brookfield – JR
2nd Austin Egley – Clark County – SR
2nd Derick Smith – Highland – SR

2nd Alec Bland – Palmyra – SR

HM Logan Epperson – Mark Twain – SR

HM Grant O’Bryan – Monroe City – JR

HM Tyler Fuller – South Shelby – SR

Offensive Player of the Year:
Austin Egley – Clark County – SR*

Defensive Player of the Year:
Kyle Kovar – Clark County – SR*

Coach of the Year:
Quentin Hamner – Clark County